kręgi i podpiętki


ETAPY POWSTAWANIA ODLEŻYNY
 
 
 
 

        Na początku pojawia się zaczerwienienie, które uciśnięte palcem zblednie. W tej fazie odleżyny mikrokrążenie nie jest jeszcze zaburzone - mówimy wówczas o I stopniu Odleżyny .

Dalsze przebywanie w tej samej pozycji spowoduje powstanie zaczerwienienia, które nie zblednie pod wpływem nacisku - to już II stopień Odleżyny .

Podciąganie i przesuwanie chorego w łóżku, zamiast unoszenia i delikatnego obracania, zawilgocenie skóry (np.: mokra pościel, pot, mocz), narażanie skóry na rozciąganie i tarcie może spowodować pęknięcia naskórka, tworzenie się pęcherzy oraz głębokie uszkodzenia, aż do granicy z tkanką podskórną - są to objawy III stopnia Odleżyny . Brzegi rany odleżynowej są dobrze zauważalne, oddzielone od tkanki zdrowej rumieniem i otoczone bolesnym obrzękiem. W tym stadium na dnie rany możemy zauważyć żółtą masę (tkanki rozpadające się) albo czerwoną ziarninę (etap gojenia).

Jeżeli uszkodzenie obejmuje skórę i tkankę podskórną a na dnie rany widać czarną martwicę zaczyna się IV stopień Odleżyny.

Ostatni, V stopień Odleżyny, to zaawansowana martwica tkanek głębokich, aż do powięzi i mięśni, a nawet kości. Powstają głębokie dziury mogące łączyć się ze sobą tworząc jamy. W ranie powstają wyciekające czarnobrązowe masy tkanek, które uległy obumarciu, a wszystkiemu towarzyszy bardzo przykry zapach. To najcięższy stan rany odleżynowej.


Nie znaleziono produktów spełniających zadane kryteria

Zadaj pytanie o produkt

Pytanie
Twój adres e-mail
Zatwierdź

Wyszukiwanie zaawansowane

Nazwa produktu
Kategoria
Wartość w słowniku
Cena od
Cena do
Szukaj

Kategorie