" pomoc w ubieraniu "

  Podstawowa zasada przy ubieraniu podopiecznych z niedowładem to zakładanie każdej części odzieży od  porażonej strony. Jeżeli sparaliżowana jest prawa ręka, najpierw wkładamy koszulę na prawą rękę. Jeżeli sparaliżowana jest lewa noga, to zakładanie spodni zaczynamy od lewej nogawki.


                                                                                                                                Odzież górnaunikamy zakładania golfów, sweterków zakładanych przez głowę, zwłaszcza wąskich i dopasowanych pod pachami. Podniesienie chorej ręki do pozycji umożliwiającej włożenie takiej odzieży może spowodować jej uszkodzenie a ponadto możemy wywołać ból powodujący agresję. Jeżeli zakładamy podkoszulkę, musi ona być luźna na tyle, aby można było ją założyć przez głowę a przełożyć przez chorą rękę w ten sposób, aby można było rękę zgiąć tylko w łokciu, przyłożyć blisko do ciała i w ten sposób przeciągnąć koszulkę. Najlepszym rozwiązaniem jest odzież zapinana z przodu na guziki.  Jeżeli stan umysłowy i fizyczny podopiecznego rokuje na poprawę, raczej unikamy odzieży z zamkiem błyskawicznym. Dzięki pracy i ćwiczeniom nasz podopieczny ma szansę nauczyć się samodzielnie odpinać i zapinać guzki jedną ręką.

Odzież dolna - osoby obłożnie chore często mają problemy z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych. Nie musi to zawsze oznaczać nietrzymania moczu czy stolca, czasami po prostu czas reakcji od momentu wystąpienia potrzeby jest krótszy niż zwykle.  W przypadku mężczyzn unikamy zakładania majtek typu bokserki ( z nogawkami), a u pań majtek ściągających, ponieważ na ich zdjęcie potrzeba znacznie więcej czasu niż na zdjęcie zwykłych slipek. Spodnie- najpierw zakładamy przez nogawkę porażoną stopę i podciągamy spodnie na wysokość poniżej kolana, potem zdrowa strona. Zakładanie spodni czy spódniczki zaczynamy zawsze gdy podopieczny jest w pozycji siedzącej.Dobrze jest zadbać o odzież z gumkami w pasie lub zapinaną na rzepy czy większe guziki.
Obuwiejeżeli porażona jest stopa obuwie, zarówno to domowe jak i to do noszenia na zewnątrz musi mieć pełną piętę albo pasek zakładany wokół stopy.
 Uczulamy , że zakładanie wygodnej odzieży nie musi oznaczać, że nasza podopieczna czy podopieczny mają być ubrani nieestetycznie. Niewielkim nakładem środków czy czasu można przystosować zapięcia w codziennej odzieży  w taki sposób, aby jak najmniej odczuwali skutki choroby a także dobrać strój kolorystycznie i stosownie do okazji.
Nie znaleziono produktów spełniających zadane kryteria

Zadaj pytanie o produkt

Pytanie
Twój adres e-mail
Zatwierdź

Wyszukiwanie zaawansowane

Nazwa produktu
Kategoria
Wartość w słowniku
Cena od
Cena do
Szukaj

Kategorie